Naturalne sposoby na zdrowie
Płukanki na ból gardła – podajemy sposoby jak radzić sobie z problemami zdrowotnymi.
Zapytaliśmy mieszkańców Raciborza z jakimi dolegliwościami zdrowotnymi najczęściej borykają się w okresie jesienno-zimowym, a także w jaki sposób radzą sobie z nimi. Na szczycie odpowiedzi pojawiły się problemy z bólem gardła. Z tego względu dzisiejszy artykuł poświęcimy wskazanemu tematowi. W jaki sposób zwalczyć uciążliwy ból gardła? Podpowiadamy!
Szałwia i rumianek działa przeciwzapalnie
Szałwia i rumianek wykazują właściwości przeciwzapalne i ściągające. To wszystko za sprawą zawartych w nich olejków flawonoidów. Wystarczy do kubka wsypać jedną łyżeczkę suszu ziół i zalać wrzątkiem. Napar powinien zostać przykryty i odstawiony na około 15 minut. Gardło powinno się płukać ciepłym naparem 3-4 razy dziennie. Nie należy stosować go częściej, ponieważ może wysuszyć śluzówkę. Gotowy wyciąg z rumianku i szałwii można kupić w dowolnej aptece znajdującej się w Raciborzu.
Płukanka solna to również świetne rozwiązanie w przypadku bolącego gardła. Roztwór z soli jest stosowany do dezynfekcji gardła. W celu przeprowadzenia płukania warto zastosować sól kuchenną, jednakże lepsza jest sól bocheńska, emska oraz zabłocka. Sól zmniejsza obrzęk i łagodzi chrypkę.
Sposoby na ból gardła – podpowiadamy jak poradzić sobie z uporczywym bólem
Olej kokosowy lub lniany łagodzi stany zapalne. Olej powinien być nierafinowany oraz tłoczony na zimno. Wystarczy spożyć jedną łyżeczkę oleju i ssać kilka minut w jamie ustnej. Najlepiej stosować ten sposób rano i wieczorem.
Ocet jabłkowy to płyn, który działa odkażająco i ściągająco. Zdecydowanie jego użycie łagodzi ból. Wystarczy wlać jedną łyżkę octu do przegotowanej wody i dobrze wymieszać. Należy jednak pamiętać, że ocet jabłkowy służy do płukania. Nie należy go połykać!
Sok z cytryny pomaga zmniejszyć obrzęk gardła ze względu na właściwości odkażające oraz ściągające. Przygotowanie soku jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać połówkę cytryny z ciepłą i przegotowaną wodą. Do mikstury można dodać też miód. Taką mieszankę można stosować do płukania co dwie godziny i obowiązkowo wieczorem.
Herbatka goździkowa to bardzo popularne rozwiązanie, które wskazywali mieszkańcy Raciborza. Nic w tym dziwnego, ponieważ herbata z goździków bogata jest w antybakteryjne, przeciwzapalne i znieczulające terpeny. Goździki można dodać do wrzącej wody i zaparzyć lub po prostu ssać.
Więcej informacji na temat napojów rozgrzewających gardło znajdziesz tutaj: https://www.glodni.pl/cieple-napoje-na-jesienne-wieczory/.