Budownictwo wykorzystujące łopaty turbin wiatrowych – innowacyjny projekt Politechniki Rzeszowskiej, Lubelskiej i Białostockiej
Przedstawiciele Wydziału Budownictwa Politechniki Rzeszowskiej, w sojuszu z Politechniką Lubelską i Białostocką, angażują się w badania mające na celu znalezienie sposobu na efektywne wykorzystanie zużytych łopat turbin wiatrowych. Celem tych badań jest nie tylko utylizacja tego niepotrzebnego odpadu, ale przede wszystkim wykorzystanie go jako wsparcia dla skarp, nasypów oraz terenów zagrożonych osuwiskami na Podkarpaciu – problem, który jest szczególnie widoczny w tym regionie. Należy zauważyć, że żywotność turbiny wiatrowej wynosi jedynie 25 lat, po czym staje się odpadem wymagającym odpowiedniego zagospodarowania.
Zgodnie ze szacunkami ekspertów, około 14 tysięcy turbin wiatrowych ma zostać wycofanych z użytku w niedalekiej przyszłości. Masa tych urządzeń wynosi aż 60 tysięcy ton, co pokazuje skalę problemu związanego z ich utylizacją. Wraz ze wzrostem popularności energii odnawialnej, liczba turbin wiatrowych na naszym krajobrazie będzie się tylko zwiększać. Niepokojące jest to, że każda z tych turbin ma ograniczony okres użytkowania, po którym staje się odpadem.
Łopaty turbin są zbudowane z termoutwardzalnych polimerów kompozytów, które są trudne do ponownego użycia. Właśnie dlatego badania prowadzone przez trzy Politechniki są tak ważne – mogą one otworzyć drogę do wykorzystywania zużytych łopat w przemyśle budowlanym, szczególnie w kontekście wzmacniania skarp, nasypów czy terenów zagrożonych osuwiskami. Naukowcy badań również możliwość wypełnienia tych elementów betonem, uzyskując przy tym bardzo satysfakcjonujące wyniki.