Sukces na budowie gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz: Ukończono przewiert pod Odrą
Pracujący nad gazociągiem pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Raciborzem inżynierowie odnotowali ważny postęp – zakończono prace nad przewiertem HDD o długości 980 metrów, prowadzącym pod rzeką Odrą. Trudne i precyzyjne zadanie wykonane zostało przez Gaz-System, odpowiedzialne za realizację projektu.
W międzyczasie, nie zwalniają tempo prac na innych odcinkach trasy. Wszystko po to, aby jak najskuteczniej realizować budowę dodatkowych miejsc przekroczeń bezwykopowych. Równolegle do tych działań prowadzone są przygotowania do stworzenia zespołów zaporowo-upustowych oraz zaplanowanego połączenia z tłocznią gazu w Kędzierzynie.
Gazociąg Kędzierzyn-Koźle – Racibórz ma długość 37 kilometrów i jest tylko jednym z odcinków dużo większego projektu. Chodzi o gazociąg mający w przyszłości łączyć Polskę i Czechy. Po stronie polskiej, w Kędzierzynie-Koźlu planowane jest połączenie go z tłocznią gazu. Z kolei w Raciborzu, gazociąg ma być zintegrowany z 38,7 km odcinkiem trasującym drogę do Rybnika. Dzięki dodatkowemu gazociągowi przyłączeniowemu, niskoemisyjny gaz ziemny trafi do bloku gazowo-parowego w Rybniku.
Całość tych działań jest elementem większego planu – programu GAZ-SYSTEM Coal to Gas. Jego głównym celem jest stworzenie infrastruktury gazowej, która umożliwi transformację energetyczną. Za realizację projektu gazociągu Racibórz – Rybnik odpowiada spółka ZRUG Sp. z o.o., natomiast za odcinek Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – konsorcjum firm ROMGOS sp. z o.o. ENGINEERING sp. k. oraz ROMGOS Gwiazdowscy sp. z o.o.